Uluslararası Türk Dili Günü Karar Tasarısı İstişare Toplantısı

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nun öncülüğünde geniş katılımlı “Uluslararası Türk Dili Günü İlanı Karar Tasarısı İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un yanı sıra Türk coğrafyasında faaliyet gösteren kardeş kuruluşlar Türk Konseyi, TürkPa, Uluslararası Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı, ilgili ülkeler dışişleri bakanlıkları ile Unesco milli komisyon temsilcileri katıldı.

Toplantının moderatörlüğünü yapan UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Türk dilinin Avrupalı seyyahların tanımlamasıyla “Avrupa içlerinden orta Asya’ya kadar handan hana, kervansaraydan kervansaraya geçtikçe Türk dilinin çeşitli lehçesi, ağzı ile buluşulduğunu ve geniş coğrafyada kullanıldığını” belirtti.

Bu zengin ana dilimizle kültürel mirasımıza büyük eserler kazandırdığımızı kaydeden Oğuz, bu değerli dili insanlarla daha fazla buluşturmanın yollarını aradıklarını söyledi.

Öcal Oğuz, UNESCO nezdinde “Uluslararası Türk Dili Günü” olarak ilan edilmesi yönünde Türk cumhuriyetleri UNESCO millî komisyonları ve TÜRKSOY, Türk Konseyi, Türk Akademisi gibi uluslararası kuruluşlar ile birlikte çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Toplantıda konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, üye ülkelerimizde yaşayan halklarımız arasında, iletişim aracı olarak, duygu, düşünce ve inanç birliği sağlayan dilimizin, kadim geçmişimiz ve geleceğimiz arasında köklü bağlar oluşturduğunu kaydetti.

Son 3 yıldır üzerinde yoğun mesai harcadıkları “Uluslararası Türk Dili Günü İlanı” ile ilgili süreç hakkında arzu edilen bir kararın çıkması temennilerini de dile getiren Kaseinov, “Altaylardan Balkanlara, Orta Asya’nın bozkırlarından Kafkasların dağlarına, Anadolu’nun ovalarına kadar geniş bir coğrafyayı bizlere yurt yapan atalarımız diline sahip çıkmış, kültürünü yaşatmış, sözlü ve yazılı edebiyatın yetkin örnekleriyle dillerini kuşaktan kuşağa aktarmayı başarabilmiştir. Türk dilinin uluslararası platformlarda kullanımına gereken duyarlılık ve özenin gösterilmemesi maalesef bizleri üzüyor olsa da bundan sonra Türk Dili Günü ile birlikte oluşturulacak bu farkındalık sayesinde, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası camiada Türk dilinin kullanılmasına vesile olacağımızı temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Toplantıda katılımcılar, “Uluslararası Türk Dili Günü” ilanı için yürütülen çalışmalar, süreç ve uygulanması gereken prosedürler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti