Uluslararası Jambıl Dünyası Konferansı

Uluslararası Jambıl Dünyası Konferansı, TÜRKSOY, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği ve Keçiören Belediyesi işbirliğinde Ankara’da düzenlendi.

6 Ekim 2021 tarihinde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Jambıl Jabayev Kitabı’nın tanıtımının yanı sıra değerli bilim insanlarının katılımıyla bilimsel oturumlar düzenlendi.

Etkinliğin kapsamında Jambıl Jabayev’in şiirlerinden bestelenen eserler, Kazak ozanları Alua KOSANOVA ve Uathan ŞATTIK tarafından katılımcıların beğenisine sunuldu.

Etkinliğin açılışında konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut ALTINOK Türk Dünyasının önde gelen isimlerini tanımanın ve onların bıraktığı kültürel mirası gelecek nesillere aktarmanın önemine dikkat çekti.

Başkan Altınok, ‘’Jambıl JABAYEV bir kahramandır, yiğitliği, mertliği, cesareti, vatan, millet ve devlet değerlerini öğütlemiş bir kahramandır. Tüm bu öğütleri ölümü göze alarak esaret altında yapmıştır. Bu kendisinin yiğitliğinin bir başka göstergesidir. Kültürümüzün bugünkü canlılığı, köklerinin sağlamlığında Jambıl’ın, Mağcan’ın, Abay’ın ve daha nicelerinin katkıları büyüktür. Bu özel etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.’’ ifadelerini kullandı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen KASEİNOV ise TÜRKSOY ve Keçiören Belediyesi arasında var olan iş birliğine dikkat çekerek, Türk Dünyasının öncü şahsiyetleri için yapılan çalışmalara değindi. Jambıl’ın mirası’nın önce Kazakistan topraklarına sonrasında ise tüm Türk Dünyasına yayıldığını ifade eden Genel Sekreter Kaseinov düşüncelerini şu şekilde ifade etti: ‘’İlk kez 1996 yılında Jambıl’ın eserleri Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Jambıl’ın hocası Süyinbay Aronulı’nın doğumunun 200. yılı Türkiye’de de kutlanmış ve Ankara’da adını taşıyan bir park açılarak oraya Süyinbay atamızın büstü konmuştur. Bu büstün bulunduğu parkın yanındaki sokağa ise Jambıl Jabayev’in ismi verilmiştir. Abay atamızın “beş şey için acele et” deyip milletimizin nesillerine önemli beş değeri, yani beş özelliği örnek almaları gerektiğini söylediğini biliyorsunuz. Bunun gibi Jambıl atamız da “İnsanlıktan bahset, kahramanlıktan bahset, bahadırlıktan bahset, halkın birliğini koruyan dostluktan bahset” diyerek bize bu beş değere sahip çıkmamız gerektiğini söylemiştir. Gerçekten de bu beş değer, yani insanlık, kahramanlık, bahadırlık, birlik ve dostluk sadece Kazaklar için değil, bütün Türk dünyası için geçerlidir. Bu değerlere sahip olduğumuz zaman Jambıl atamızın bu sözü aynı köklere sahip Türk halklarını birliğe davet eden değerli bir vecize olarak karşımıza çıkar. Türk Dünyası güçlü, nesilleri cesur ve dayanışma içinde olursa aşılamayacak hiçbir engel yoktur.’’

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal SAPARBEKULI, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Bakan Danışmanı Yerlan JURIMBAYEV, Prof. Dr. Baurjan JAKIP ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Yakup ÖMEROĞLU etkinliğin açılışında konuşan diğer isimler oldu.

Uluslararası Jambıl Dünyası Konferansı kapsamında düzenlenen oturumlarda Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Ulukbek ESDAULET, Jambıl Kitabının Editörleri Prof. Dr. Orhan SÖYLEMEZ, Prof. Dr. Naz PENAH, Ömer Faruk ATEŞ, Almatı Eyaleti Kültür Müdürü Gani MAYLIBAYYEV, Almatı Eyaleti Kültür İdaresi Başkanı Marlen KAPAŞULI, Azerbaycanlı Araştırmacı Ahmet HASANLI, Kazakistan Yazarlar Birliği Sekreteri Galım KALIBEKULI ve Jambıl Müzesi Müdürü Saltanat JAMBILOVA bildirilerini sundu. Gün boyu süren oturumlarda moderatör olarak  TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımıcısı Bilal ÇAKICI ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup ÖMEROĞLU yer aldı. Etkinliğin sona ermesinin ardından katılımcılar Estergon Kalesi ve TÜRKSOY Genel Sekreterliği’ni ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti