TÜRKSOY’un Nevruz Kutlamaları Uşak’tan Başladı

TÜRKSOY’un geleneksel Nevruz Kutlamaları’nın ilk durağı Uşak Üniversitesi oldu.

Türk halklarının geleneksel müziğinin yaşatılması ve tanıtılması amacıyla 2016 yılında kurulan TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası, Nevruz Bayramı dolayısıyla Uşak Üniversitesinde muhteşem bir konser verdi.

TÜRKSOY organizasyonu ve Uşak Valiliği öncülüğünde Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde bir konuşma yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Türk halklarının Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Türk halklarının birliğine vurgu yapan ve ata yadigârı kültür mirasına sahip çıkmanın önemine değinen Kocabıyık, şöyle konuştu: “Ulu bir çınarın köklerinden yeryüzüne dallarını uzatmış büyük bir milletin evlatları olarak binlerce yıl ilmek ilmek dokuduk kültürümüzü. Dünya coğrafyası üzerinde zaman zaman uzaklıklar girse de aramıza, biz aynı annenin ve babanın çocukları olarak kardeşlerimizle bağlarımızı hiçbir zaman koparmadık. Bizi bir arada tutan kardeşlik bağımızın en güçlü mayası da ortak kültürümüz, dilimiz ve hayallerimizdir. Biz ortak kültür mirasımıza sahip çıktığımız sürece büyük Türk dünyasını birbirine bağlayan yollar her çağda daha da çok genişleyecektir.”

TÜRKSOY’un Türk Dünyası’nın ortak kültür mirasını zenginleştirmek ve gelecek nesillere taşımak gibi yüce bir görevi üstlendiğine dikkati çeken Kocabıyık, “TÜRKSOY’u Uşak’ta ağırlamaktan mutluyuz. Türkçenin konuşulduğu ve Türkçe türkülerin, şarkıların, umutların söylendiği bütün coğrafyalarda bizimle aynı geçmişi ve gelecek hayalini paylaşan kardeşlerimizin olduğunu bilmek, onlarla aynı nağmelerde, aynı şiirlerde, aynı bayramlarda bir araya gelmek gücümüze güç katmakta ve gönüllerimizi birbirine daha da çok bağlamaktadır. Tazelenmenin, yenilenmenin ve umutları yeşerterek geleceğe doğru bir dirilmenin adı olan Nevruz Bayramı arifesinde bir araya gelmemize vesile olan başta TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseniov ve benim kadim dostum, güzel insan Nejat Guliyev başta olmak üzere emeği geçen herkese Türk Dünyası adına şükranlarımızı sunmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov burada yaptığı konuşmada, TÜRKSOY olarak Nevruz geleneğini gelecek kuşaklara aktarmak için dünyanın dört bir yanında kutlamalar düzenlediklerini kaydetti.  TÜRKSOY’un bugüne kadar 30’a yakın ülkede 150’den fazla konser düzenlediğini ve binlerce kişiyle birlikte Nevruz’un coşkusunu paylaştığını dile getiren Düsen Kaseinov, “Binlerce kişiyle birlikte Nevruz’un coşkusunu yaşadık. Şimdi sıra Uşak’ta, ilkler şehri olarak anılan Uşak’a ilk defa geliyoruz ve bu nedenle çok heyecanlıyız. Dinleyeceğiniz Halk Çalgıları Orkestramız Türksoy ekibi ile geleneksel müzik çalgılarının bir araya gelmesi ile oluşturduğumuz özel bir sanat topluluğudur. Orkestramız bu akşam birbirinden yetenekli solist ve dans grupları ile birlikte sahne alacaktır. Geniş coğrafyalara uzanan müzikal bir seyahate çıkacaksınız.” şeklinde konuştu.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş da bir selamlama konuşması yaparak herkesin Nevruz Bayramı’nı kutladı. Konuşmaların ardından TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası’nın sahne aldığı konserde, sanatçılar Türk coğrafyasının geleneksel müzik örneklerini icra etti. Müzikler eşliğinde gerçekleştirilen renkli dans gösterileri ve şarkılara, salonu dolduran Uşaklı vatandaşlar alkışlarla eşlik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti