TÜRKSOY – Özbekistan kitabı tanıtım toplantısı düzenlendi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ile Özbekistan arasındaki kültürel çalışmaların derlendiği TÜRKSOY – Özbekistan kitabı 04 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen çevrim içi toplantı ile tanıtıldı

TÜRKSOY Genel Sekreter yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı’nın moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, T.C. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Agzamkhodjaev, Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Bursa Milletvekili, Türkiye – Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Osman Mesten, Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcısı Emir Salim Yüksel birer konuşma yaptı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Genel Sekreter Kaseinov, TÜRKSOY olarak bugüne kadar Asya’dan Avrupa’ya, Arjantin’den Japonya’ya, Altaylardan Balkanlara çeşitli ülke ve bölgede düzenlenen etkinliklerde davet edilen sanatçılarla Özbek halkının da temsil edilmesine dikkat ettiklerini ve Özbekistan’ın bayrağını diğer kardeş ülkelerin bayraklarıyla birlikte gururla dalgalandırdıklarını kaydetti.

TÜRKSOY ile Özbekistan arasındaki işbirliği her geçen gün daha da arttığına dikkati çeken Kaseinov “Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak Özbekistan’ın kadim Hiva şehrinin seçilmesinin bunun bir yansıması olduğunu dile getirdi. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in teklifi üzerine TÜRKSOY Daimî Konseyi’nin kararıyla Hiva kentinin 2020 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak kabul edildiğini belirten Kaseinov,  bu süreçte desteklerini esirgemeyen Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’e teşekkür etti.

Kaseinov, “TÜRKSOY çatısı altında Alişer Nevai, Abdullah Kadiri gibi Özbek edebiyatının görkemli şahsiyetlerini andık. Önümüzdeki tarihlerde Özbekistan’ın önemli drama yazarı Said Ahmed’in doğumunun 100. yılı vesilesiyle onun seçilmiş eserlerini Türkiye Türkçesinde yayımlayacağız. Bu eserin de tanıtım konferansını ileriki günlerde gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl Özbekistan Halk Şairi Muhammad Yusuf’u anma etkinlikleri düzenleyeceğimizi büyük memnuniyetle sizlere bildirmek istiyorum. Düzenleyeceğimiz konferanslar ve Muhammad Yusuf’un şiirlerini Türk dillerine tercüme ettirerek yayınlayacağımız kitaplar ile Özbek halkının bu önemli çağdaş şairini Türk coğrafyası gençleri ile buluşturmayı ve Türk Dünyası’na tanıtmayı amaçlıyoruz.

2020- Türk Dünyası Kültür Başkenti Hiva tanıtım filminin gösteriminin ardından Genel Sekreter Düsen Kaseinov, TÜRKSOY – Özbekistan kitabının kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Etkinlikte konuşan Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, TÜRKSOY ile Özbekistan arasındaki son dönemde artan işbirliğine vurgu yaparak Hiva’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi ve yapılan çalışmaların önemine değindi.

Nazarbekov, “Türk halkları arasındaki bağların hızlıca gelişmesinde ve güçlenmesinde TÜRKSOY Teşkilatının önemi çok büyüktür. Bu sebeple Türk halklarının birliği yolunda ortak değerimiz olan kültürümüzü korumak, geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak gibi kutsal çalışmalardaki karşılıksız iş birliğimizin devam etmesini diliyorum.” şeklinde konuştu

Konuşmasında, Anadolu’da yaşayan Türkler ile ata yurdu olarak gördükleri Özbekistan’da yaşayan Özbekleri iki farklı beşikte büyüyen iki öz kardeş olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Özbekistan’ın Anadolu’da yaşayan Türklerin değil bütün Türk Dünyası’nın, Türk-İslam âleminin ilim ve medeniyet beşiği olduğunu, İmam Maturidi’nin, Nakşibendilerin, Buharilerin yaşadığı topraklar olduğunu kaydetti. TÜRKSOY – Özbekistan kitabında derlenen kültürel ilişkilerin Türk Dünyası için önemine de değinen Topçu, kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Agzamkhodjaev konuşmasında, . Hiva  şehrinin Türk Dünyası’nın Kültür Başkenti olarak ilan edilmesiyle Özbekistan ve TÜRKSOY arasındaki iş birliğimiz en yüksek zirvesine ulaştığını belirtti. maktadır. Hiva  şehrinin Türk Dünyasının Kültür Başkenti olarak ilan edilmesi bunun en önemli göstergesidir dersek yanılmamış oluruz.

İşbirliğinin, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in öncülüğünde ve TÜRKSOY’a üye ülkelerimizin desteğiyle gerçekleştiğini kaydeden Büyükelçi, Alişer Nevai ve Abdullah Kadiri Anma Etkinliklerinin, Harezm Devlet Müzik Tiyatrosu’nun Adana Tiyatro Festivali’ne katılımının seyircilerin büyük beğenisini kazandığını dile getirdi.

Toplantıda konuşan katılımcılar, Özbekistan’ın son dönemdeki başarılı gelişimi ve her alanda olduğu gibi kültür-sanat alanındaki başarılarına dikkati çektiler.

Toplantı TÜRKSOY sanatçılarının icra ettiği Özbek şarkısı “Poka Pak” dinletisiyle son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti