Türksoy Müzeler Birliği toplantısı yapıldı

TÜRKSOY Müzeler Birliği Toplantısı, 28 Mayıs 2022 tarihinde, Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıya Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Kırgızistan Ülke Temsilcisi Prof. Dr. Kanat MAMBETALİEV, Azerbaycan Millî Halı Müzesi Direktörü Şirin MELİKOVA, Kazakistan Cumhuriyeti Merkezi Devlet Müzesi Direktörü Rashida KHARİPOVA, Kırgızistan Kurmancan Datka Göçebe Uygarlığı Merkezi Direktörü Dr. Aida ALİMOVA, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Müzeler Dairesi Başkanı Bülent GÖNÜLTAŞ, Gagavuz Yeri (Moldova) Dimitri Kara Çoban Millî Gagavuz Tarih ve Etnografya Müzesi Direktörü Lyudmila MARIN ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğünden Alime PERÇİNCİ’nin yanı sıra Türk Dünyası Müzeleri Buluşması için şehirde bulunan çok sayıda müze direktörü ve bilim insanı katıldı.

Çalıştay TÜRKSOY Kırgızistan Temsilcisi Prof. Dr. Kanat MAMBETALİEV’in katılımcılara hitabı ile başladı. TÜRKSOY’un çalışmaları hakkında bilgiler paylaşan MAMBETALİEV, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan RAEV’in selamlarını ileterek, Genel Sekreter RAEV’in Türk müzelerinin işbirliğini çok önemsediğinin altını çizdi. Çalıştay devamında Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Nazım Enes ALTAN 2 gün boyunca Bursa şehrinde devam eden Türk Dünyası Müzeleri Buluşmasına dair yapmış olduğu değerlendirme konuşmasında, etkinliğin çok verimli geçtiğini ifade ederek TÜRKSOY’a teşekkürlerini sundu.

Açış konuşmalarının ardından ise TÜRKSOY çalışanı Dr. Cavid MÖVSÜMLÜ 2013 yılında başlayan ve günümüze ulaşan TÜRKSOY Müzeler Birliği çalışmaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

-TÜRKSOY Müzeler Birliği’nin kurumsallaşması yolunda önemli bir adım atıldı.

Toplantıda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığını temsil eden Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Müzeler Dairesi Başkanı Bülent GÖNÜLTAŞ, TÜRKSOY’un müzecilik alanında almış olduğu inisiyatifi takdir ettiklerini belirterek, TÜRKSOY Müzeler Birliği’nin kurumsallaşması sürecinde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Türkiye Milli Komitesi Başkan Vekili de olan GÖNÜLTAŞ, Birliğin dönem koordinatörlüğünün mevcut süreçte T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülmesini ve sonrasında 2023 yılı için Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde düzenlenecek bir sonraki toplantı ile Azerbaycan Kültür Bakanlığı’na devredilmesini teklif etti. Birliğin sonrasında her yıl kültür başkenti seçilen ülkenin koordinasyonunda çalışmalarını sürdürmesini teklif eden Başkan GÖNÜLTAŞ’ın önerisi Çalıştaya katılan tüm paydaşlar tarafından olumlu karşılandı. Çalıştayın sonunda tüm katılımcıların hem fikir olduğu konular bir bildiri şeklinde hazırlanarak katılımcıların imzasına sunuldu. TÜRKSOY Müzeciler Birliği’nin bir sonraki toplantısı 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa şehrinde yapılacak.

-Azerbaycan Halı Müzesi Direktörü Şirin MELİKOVA: 2023 yılında Şuşa’da buluşacağız!

TÜRKSOY Müzeler Birliği Toplantısına Azerbaycan’dan katılan, Azerbaycan Halı Müzesi Direktörü Şirin MELİKOVA, bir sonraki buluşmaya Azerbaycan’da ev sahipliği yapacakları için heyecanlı olduklarını ifade etti. MELİKOVA, ‘’Türk Dünyası Müzeler Buluşması birbirimizi daha yakından tanımak ve ortak projelere imza atmak için önemli bir fırsat sundu. Biz öz tarihimizi daha derinden bilmeli birbirimizi daha yakından tanımalıyız. Gelecek yıl bu buluşmayı 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa’da yapacağımız için şimdiden çok heyecanlıyız. Bu buluşmada uzun bir aradan sonra yüzyüze hasret getirdik yeni işbirliği fırsatları yakaladık. Türk Dünyası Müzeler Birliği’ni inşallah el birliği ile çok daha güçlü bir oluşuma dönüştüreceğiz. TÜRKSOY’a bu alandaki öncülüğü için minnettarız’’ dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti