Türk Konseyi Medya Forumu, “Köklü Geçmiş, Güçlü Gelecek” temasıyla İstanbul’da düzenlendi.

Türk Konseyi Medya Forumu, “Köklü Geçmiş, Güçlü Gelecek” temasıyla İstanbul’da düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Türk Konseyi Sekretaryasının ev sahipliğinde düzenlenen Foruma, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Fahrettin Altun, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika İşleri Daire Başkanı Hikmet Hajiyev, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı’nın yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan ve Türkmenistan’dan medya kurumlarının üst düzey yetkilileri katıldı. Foruma ayrıca önde gelen medya temsilcileri, akademisyenler, sosyal medya kanallarından tanınmış kişiler ve Türk Konseyi Üye ve Gözlemci Devletlerinden öğrenciler de dahil olmak üzere 500’den fazla davetli katıldı.

Forum kapsamında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yılına ithaf edilen, TÜRKSOY Fotoğraf Arşivi’nden eserlerin yer aldı dijital sergi katılımcıların beğenisine sunuldu. Sergi açılışı sırasında TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlığının 30. yılı için özel olarak hazırlanan tabloyu takdim etti.

Etkinliğin açılışı sırasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Forum’a görüntülü mesajla hitap ederek, medya ve iletişim alanında bağımsızlık kazanmanın öneminin altını çizerek, Türk Dünyasını bu konuda tecrübe paylaşımı, güç birliği ve mevcut potansiyeli en etkin şekilde kullanmanın yollarını arayarak inisiyatif almaya çağırdı.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev Forum’a hitaben yaptığı konuşmada, Türk Konseyi bünyesindeki işbirliğinin son iki yılda yeni bir döneme girdiğini ve Teşkilatın siyasi, ticari, ekonomik ve diğer alanlarda somut kazanımlar elde ederek Türk Dünyasının ortak işbirliği mekanizması, ortak sesi ve platformu haline geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Fahrettin Altun, medyanın Türk Dünyası’nda işbirliğini geliştirmede ve yanlış bilgilerle mücadelede oynadığı önemli rolün altını çizdi. İletişim Başkanı Altun ayrıca Türk dili konuşan ülkeler arasındaki birlik ve beraberlik duygusunun güçlendirilmesi gerektiğini de belirterek, bu amaçla pratik işbirliğinin daha da derinleştirilmesinin önemine değindi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hajiyev, 44 gün süren Vatan Muharebesi sırasında Türk Konseyi Üye Devletlerinin özellikle sahte medya kampanyalarına karşı mücadelede Azerbaycan halkına desteklerini esirgemediğini belirtti. Hikmet Hajiyev Azerbaycan’ın Karabağ’ı yeniden inşa etmeye ve Türk-İslam medeniyetinin merkezi olarak tarihi itibarını yeniden kazandırmaya kararlı olduğunu belirterek, kardeş Türk devletlerinin bu süreçte Azerbaycan’ın yanında olacağına inandığını ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise Medya Forumu’nun Türk Dünyası’nın birlik ve beraberliği için oynadığı önemli role vurgu yaparak, medya ihlalleriyle mücadelede Kuzey Kıbrıs’ın deneyimine değindi.
 
Genel oturumun ardından, forum kapsamında alanında uzman isimlerin katılımlarıyla düzenlenen oturumlar gün boyu sürdü.  Etkinliğin ikinci gününde ise gençler ve medya profesyonellerinin katılımıyla çeşitli çalıştaylar düzenlendi. “Türk Dünyasının Geleceği: Türk Dünyasının Yeni Uluğ Bey’leri, Ali Şir Nevai’leri, Ahmed Yesevi’leri, Nizami-i Gencevi’leri” başlığı altında “bilim”, “kültür sanat”, “medya”, “spor”, “uluslararası ilişkiler” ve “yeni medya” konulu çalıştaylar yapıldı. Çalıştaylarda, uluslararası ilişkiler masasına Anadolu Ajansı (AA) Haber Akademisi Direktörü Dr. Bora Bayraktar, bilim masasına T3 Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Alper Güzel, medya masasına TRT Avaz Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Sorumlusu Gökçen Oğan, spor masasına Dünya Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, yeni medya masasına NTV Dış İlişkiler ve Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe, kültür sanat masasına ise Yazar Halil İbrahim İzgi başkanlık etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti