Türk Keneşi Üye Devletleri COVID-19 salgını ile mücadelede derin bir işbirliği ruhu sergilemektedir.

Türk Keneşi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Türk Keneşi Üye Devletleri arasındaki işbirliğini, dayanıklılığını ve dayanışmasını övdü. Uluslararası toplumun COVID-19 ile mücadelede koordineli ve kararlı çaba göstermesi gerektiğini vurgulayarak, küresel toplumun bu küresel krize karşı birleşik eylemde bulunması gerektiğini vurguladı. Bakan, mevcut işbirliği mekanizmasının Üye Devletlerin uyumlu eylemlerde bulunmalarını sağladığını belirtti.

Genel Sekreter, Türk Keneşi Üye Devletlerinin, yani Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan ve Gözlemci Devlet Macaristan’ın ölümcül COVID-19 salgını nedeniyle karşılaşılan sorunların üstesinden gelme kararlılığını gösterdiklerini belirtti.

Pandeminin küresel yayılmasının başlangıcından bu yana, Türk Dünyası Liderleri birbirleriyle yakın iletişim halindeydi ve ilgili bakanlıklara ve kurumlara vatandaşlarının güvenli tahliyesini düzenleme, sınırları kapatma, uluslararası uçuşları durdurma, paylaşma gibi gerekli önlemleri alma talimatı verdi. deneyim ve bilgi sağlamanın yanı sıra tıbbi yardım ve tedarik de sağlar.
Bu ortak çaba ve işbirliğinin bir parçası olarak Türkiye, Azerbaycan’a test kitleri gönderen ve bu kardeş ülkenin bu hastalıktan muzdarip ilk hastaları teşhis etmek için gerekli yeteneklere ulaşmasına yardımcı olan ilk ülke oldu.

Ayrıca Türkiye, Türkiye ve Kırgız Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa yönetilen Bişkek’teki Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi’nin, Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından COVID-19 salgını ile mücadelede kullanılmasına karar vermiştir.
Ek olarak, Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın girişimiyle, bu kardeş ulusun acılarını hafifletmek için komşu Kırgızistan’a insani yardım gönderildi.

Benzer şekilde Kazakistan Hükümeti, Kırgız vatandaşlarının Çin ve Hindistan’dan havadan tahliyesine yardım etti.
Bu zor dönemde Türk Keneşi Üye Devletleri, Avrupa’daki salgının yayılmasına işaret eden ilk haberden hemen sonra Macaristan’a tıbbi destek veren ilk ülkeler oldu. Azerbaycan, Özbekistan ve Türkiye, Macaristan’a çok ihtiyaç duyulan yüz maskeleri de dahil olmak üzere tıbbi malzeme tedarik etti. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, 16 Mart 2020’deki açıklamasında, Türk Konseyine Üye Ülkelere yürekten şükranlarını sunarak, hemen yanıt vermeleri ve yardımları için teşekkür etti. Ayrıca bu yardımların Türk Dünyası ile güçlü dayanışmanın bir başka somut göstergesi olduğunu belirtti.

Ayrıca, Türk özel sektörü de Kazakistan’a destek sağlanması açısından etkili olmuştur. Ankara merkezli Türk şirketi “YDA Group”, geçen hafta Kazakistan’daki çeşitli hastanelere nakledilen tıbbi malzemeler, yüz maskeleri, koruyucu gözlük ve eldivenler içeren önemli bir yardım paketi sağladı.

Genel Sekreter B. Amreyev, Üye Devletler arasında sürekli kararlılık ve yakın işbirliğine olan inancının altını çizdi. O, COVID-19’a karşı yürütülen bu küresel mücadelede Türk Dünyasının uluslararası toplumun geri kalanıyla dayanışma içinde olacağına inanıyor.

Türk Liderlerin bu konuya ilişkin bu üst düzey istişareyi sürdürme konusunda kararlı olduklarını ve ihtiyaç duyulabilecek herhangi bir ek önlem alarak bu eşi görülmemiş zorlukların üstesinden gelme çabalarının üstesinden geldiğini söyledi.

 

https://www.turkkon.org/ sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti