Türk Keneşi liderleri 10 Nisan 2020 tarihinde Corona Virüsü Salgını Konulu Olağanüstü Zirve düzenledi

Türk Keneşi Devlet Başkanları 10 Nisan 2020’de “COVID-19 salgını ile mücadelede Dayanışma ve İşbirliği” konulu video konferansla Olağanüstü Zirve düzenledi.

Zirve, halihazırda Türk Keneşi Başkanı olan Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından başlatılmış ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kassym-Jomart Tokayev, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Sooronbai Zheenbekov katılmıştır.  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev,  Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov,  Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orban ve Türk Keneşi Genel Sekreteri Sayın Bağdat Amreyev katılmıştır.

Video konferansa Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus da katıldı.

Zirvede, liderler pandemiye karşı mücadelede Türk Konseyi çerçevesinde işbirliğinin uygulanması ve genişlemesi konusundaki kararlılıklarını ve Türkler arasındaki dayanışmayı daha da güçlendirecek güçlü irade temelinde sonuçlarını aşmalarını vurguladılar.

Milyonlarca insanın hayatının kurtarılmasının yanı sıra gelecek nesillerin sosyal, ekonomik, ahlaki ve psikolojik durumunun kurtarılmasının tüm devletlerin samimi ve şeffaf bir küresel dayanışma ve ortak eylemler gerçekleştirmesini gerektirdiğinin altını çizdiler.

Bu bağlamda, Üye Devletlerin Sağlık Bakanlarının bir video konferans düzenlemeleri ve ulusal pandemik eylem planları hakkında bilgi ve deneyim alışverişinde bulunabilecekleri çok taraflı bir işbirliği mekanizması başlatmaları gerektiğini vurgulamışlardır; sağlık profesyonellerinin klinik vakaları, uzmanlığı ve tedavi yöntemlerini tartışmasını, paylaşmasını sağlar. Onlar, pandemi ile ilgili önemli konularda birbirlerine yardımcı olmak için, gerekli laboratuvar ekipmanlarının ve yaşamı destekleyen tıbbi ekipmanların daha fazla tedarik edilmesi konusunda değerlendirme yapmaya ve en iyi uygulamaları paylaşmaya çağırdılar.

Onlar, pandemi sırasında Üye Devletler arasında ticaret, ekonomik ilişkiler ve ulaşımın sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli yüklerin alınmasının önemini teyit ettiler.

Bu nedenle liderler konuşmalarında, küresel pandeminin bölge ülkelerinin ekonomileri üzerindeki olumsuz etkilerini ele almak için Trans-Hazar Doğu-Batı Uluslararası Taşımacılık Koridoru’ndaki taşımacılık operasyonlarının kolaylaştırılmasına özel atıflarda bulundular ve Bakanlıklar görevlendirdiler. Trans-Hazar Koridoru boyunca Türk Konseyi ülkeleri arasında malların serbest dolaşımını sağlayacak pratik çözümler tartışmak ve sunmak üzere video konferanslar yapmak üzere Tarafların Ticaret ve Taşımacılığı Üye devletler arasında gıda güvenliğinin ve temel malların engelsiz bir şekilde geçişinin sağlanması, Başkanlar tarafından küresel salgına karşı mücadelede ve salgın sonrası dönemde ele alınması gereken en acil konulardan biri olarak görülmüştür.

Ayrıca, Üye Devletlerin topraklarında kalan ve herhangi bir yaptırım olmaksızın vize kolaylığı da dahil olmak üzere pandemi nedeniyle seyahat kısıtlamaları nedeniyle sınırı geçemeyen vatandaşlara destek ve yardım sağlamanın önemine değindiler.

Uluslararası toplumla işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade eden liderler, pandeminin küresel olarak ağır sonuçlarını ele almaya yönelik, Birleşmiş Milletler içindeki tüm çaba ve mekanizmaları desteklediler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün mücadelenin etkinliğini artırmadaki rolünü vurguladılar. pandemi, bu yönde uluslararası çabaları koordine etmek ve güçlendirmek.

Başkanlar, Türk Keneşi Genel Sekreteri’ne Zirvede ele alınan konuların gerçekleşmesi ve koordinasyonu için görev verdiler.
Devlet Başkanları Zirvenin Ortak Deklarasyonunu kabul ettiler.

 

https://www.turkkon.org/en/haberler/ sitesinden alınmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti