“Türk Dünyası’nın Dünü, Bugünü ve Geleceği” Sempozyumu

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Cumhuriyetlerinin Bağımsızlıklarının 30. Yılı, Azerbaycan’ın İkinci Karabağ Savaşı’ndaki Büyük Zaferi ve TBMM’nin Açılışının 100. Yılı vesilesiyle gerçekleştirilen “Türk Dünyasının Dünü, Bugünü ve Geleceği Sempozyumu”na katıldı.

TÜRKPA Uluslararası Sekretaryası ve Azerbaycan Atatürk Merkezi (AAM) iş birliğinde düzenlenen sempozyumun ilk oturumunda moderatörlük yapan AAM Başkanı Nizami Ceferov Türk Cumhuriyetleri’nin 30 yıllık gelişim yolunda çok sayıda şanlı başarıya ulaştığını ve Türk Dünyası’nın birlik ve bütünlüğü için önemli çalışmalara imza attığını dile getirdi. Bu çalışmalardan birinin de TÜRKSOY’un kültürel entegrasyonun sağlanması adına yaptığı çalışmalar olduğunu kaydeden Ceferov, çalışmalarından ötürü TÜRKSOY’a teşekkürlerini iletti.

Sempozyumda konuşma yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarına kavuştukları bu kısa zamanda asırlara sığabilecek birbirinden önemli işler başardıkları vurgulayarak, bu başarıların, egemen ve tam bağımsız devlet inşasının tamamlanması, bölgesel ve uluslararası toplumla tam entegrasyon, millî ekonomi ve kalkınmanın tesisi ile ulusal kültür, sanat ve eğitim politikaları gibi önemli hususlar olduğunu kaydetti.

 Kaseinov, “Bağımsızlıklarının hemen ardından kendi aralarındaki karşılıklı tanışmayı, kaynaşmayı ve ortak Türk kültürünü dünyaya tanıtmayı hedefleyerek yola çıkan üye ülkelerimiz uluslararası bir iş birliği platformunun temellerini atmış, böylece Türk Dünyası’nın entegrasyonunda kurumsal anlamda ilk girişimi başlatmışlardır. Ülkelerimizin o dönemdeki liderlerinin himayelerinde böyle büyük hayallerin tezahürü olarak TÜRKSOY 1993 yılında kurulmuştur. TÜRKSOY; Avrasya kültür dünyasında, temelinde ortak dil, tarih ve kültür birliği olan zengin bir mirasın yansımasıdır. Bugün Türk Dünyası’nın güçlü geleceğinin inşa edilmesi gece gündüz durmadan ve yorulmadan çalışan iş birliği örgütleri olan Türk Konseyi, TÜRKPA, Türk Akademisi ve Türk Kültür Miras Vakfının kurulmasına giden yol TÜRKSOY’u  kuran anlayışın bir devamıdır.” diye konuştu.

Türk Dünyası’nın dününden bugününe kültür alanında yapılan çalışmalara da değinen Düsen Kaseinov, Türk Dünyası’nın ortak bayramı Nevruz’un yeniden canlandırılması, Türk halklarının unutulmaya yüz tutmuş görkemli şahsiyetlerini “Anma Yılları” ilan edilerek genç nesillere ve dünya geneline tanıtılması gibi etkinlikleri vurguladı.

TÜRKPA Genel Sekreteri  Altınbek Mamayusupov’un ev sahipliğinde  ve açış konuşmaları Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TÜRKSOY Genel sekreteri Düsen Kaseinov,  Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, TÜRKPA Hukuk İşleri ve Uluslararası İlişkiler Daimi Komisyonu Başkanı İsmet Uçma tarafından gerçekleştirilen sempozyuma, Azerbaycan milletvekili Cavanşir Feyziyev, Kazakistan milletvekili Baktıbek Raimkulov, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan ve Macaristan’ın Azerbaycan Büyükelçileri, Türk coğrafyasının çeşitli üniversitelerinin rektör ve değerli bilim insanları konuşmacı olarak katıldı.

Açılış toplantısının ardından gerçekleştirilen panellerde katılımcılar, Türk dili konuşan ülkelerin son 30 yılda elde ettikleri başarı ve gelişmeler, parlamentoların bu bağlamdaki rolü, Azerbaycan’ın İkinci Karabağ Savaşı’nda elde ettiği zaferin Türk dünyası için önemi ve Türk iş birliği kuruluşları çerçevesinde gelecekte gerçekleştirilebilecek iş birliği olanakları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti