Türk Dünyası Şaheserleri Konserleri başlıyor

Türk kültürünün yapı taşlarından Yunus Emre ve Nizami Gencevi TÜRKSOY organizasyonu ile düzenlenecek konserlerle anılacak.

14 Kasım – 20 Kasım 2021 tarihleri arasında, Edirne, Tekirdağ, Bursa ve Antalya’da düzenlenecek konserlerde 5 ülkeden 200’e yakında sanatçı sahneye çıkacak. 

TÜRKSOY, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Tekirdağ Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Trakya Üniversitesi, TRT Avaz, Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası,  Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Kültür A.Ş. iş birliğinde düzenlenecek konserlerde şef olarak Özbekistan’dan Alibek Kabdurahmanov, Türkiyeden Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Eray İnal yer alacak. 

Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı anısına T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ”Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ve Nizami Gencevi’nin doğumunun 880’inci yılı anısına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından ilan edilen ”Nizami Yılı” kapsamında hazırlanan yeni eserlerin dünya prömiyerinin yapılacağı turne kapsamındaki ilk konser 14 Kasım 2021 tarihinde Edirne’de bulunan Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Türk Dünyası Şaheserleri Konseri isimli turne kapsamında ardından 15 Kasım 2021 tarihinde Tekirdağ, Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi, 18 Kasım 2021 tarihinde Bursa, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, 20 Kasım 2021 tarihinde ise Antalya, A.K.M. Aspendos Salonu’nda konserler verilecek.

Konserlerde İlham Nazarov (Kontr Tenor, Azerbaycan), Hosrov Hakan Amiri (Tenor, Azerbaycan) Nazım Sagıntay (Soprano, Kazakistan), Tair Tajigulov (Bass, Kazakistan), Aybek Saralaev (Tenor, Kırgızistan), Ayzirek Momunova (Soprano, Kırgızistan), Nosir Yusupov (Bariton, Özbekistan), Nilgün Kızılcı (Ses Sanatçısı, Türkiye), Çınara Heydarova (Kanun, Azerbaycan), Akerke Tajibayeva (Kıl Kopuz, Kazakistan), Saliya Emilbekova (Komuz, Kırgızistan), Bekzod Turaev (Nay, Özbekistan) ve Süleyman Yardım (Ney, Türkiye) isimli solistler yer alacak.

Turne kapsamında Türk Dünyasının değerli solistlerine 3 farklı orkestra eşlik edecek. Edirne ve Tekirdağ konserlerinde Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası, Bursa konserinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya konserinde ise Antalya Devlet Senfoni Orkestrası görev alacak. 

TÜRKSOY Daimî Konseyi kararı ile 2022 yılı için Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa şehrindeki konser TRT Avaz tarafından canlı yayınlanacak.

Konser Tarih ve Yerleri 

Edirne: 14 Kasım 2021 – Saat:18.00

Yer: Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi

Tekirdağ: 15 Kasım 2021 – Saat:19.00

Yer: Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi

Bursa: 18 Kasım 2021 – Saat:20.00

Yer: Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi

Antalya: 20 Kasım 2021 – Saat:20.30

Yer: A.K.M. Aspendos Salonu Atatürk Kültür Parkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti