Türk Dünyası Öncüleri 17 . Kıbrıs Türk Edebiyatı duayeni Harid Fedai

Yavru vatanın edebiyat zirvelerinden Harid Fedai doğumunun 90. yıldönümünde TÜRKSOY’da anıldı.

TÜRKSOY, Türk Dünyası kültürü, sanatı, edebiyatına yön veren değerlerini tanıtmak amacıyla düzenlediği “Türk Dünyası’nın Öncüleri Konferansı” dizisinin on yedincisini, doğumunun 90. yılında Kuzey Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın duayeni Harid Fedai’ye ithaf etti.

TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde, Genel Sekreter Düsen Kaseinov’un evsahipliğinde 4 Mart 2020 tarihinde düzenlenen ve çok sayıda sanatseverin ilgi gösterdiği etkinlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, Konya Milletvekili ve Türkiye- KKTC Parlamenterler Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem, Lefke Avrupa Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal adına Dr. Hüseyin Ezilmez, Halk Kültürü Araştırmaları Genel Başkanı İrfan Ünver Nasırattınoğlu, Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu Türkiye Başkanı Metin Turan ve Harid Fedai’nin kızı İley Fedai Taşkın birer konuşma yaptı.

Yaptığı açılış konuşmasında Kıbrıs Türk tarih ve folkloru adına yeri doldurulamayacak bu mümtaz şahsiyeti TÜRKSOY çatısı altında anmaktan onur duyduğumuzu belirten Düsen Kaseinov, “Harid Fedai; ömrünü Kıbrıs Türk kültürüne adamış, yaptığı edebî, bilimsel çalışmalar ile uluslararası alanda Kıbrıs’ı tanıtmak için öncü olmuş, Kıbrıs Türk Edebiyatı’nı âdeta yoktan var etmiş gerçek bir Kıbrıs Türk aydınıdır. Fikir ve görüşleriyle de sadece Kıbrıs’ta değil tüm Türk Dünyası’nda kültürel anlamda iz bırakmış, hazırladığı onlarca kitap, makale ve kırk yıllık birikimleri ile bir devre damgasını vurmuştur.” dedi.

Düzenlediği etkinliklerle Türk Dünyası değerlerinin, mümtaz şahsiyetlerinin hatırlatarak gelecek nesillerin hafızalarında yer almasını sağlayan TÜRKSOY’a teşekkürlerini bildiren ve bu gün de Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın duayeni Harid Fedai’yi anmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Türkiye- KKTC Parlamenterler Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem, edibin, Türk kültür ve edebiyatı üzerine yayınladığı onlarca kitap ve makale ile bir devre damgasını vurduğunu, Türkiye, Avrupa ve Balkanlarda düzenlenen sempozyum, konferans ve bilimsel çalışmaları ile uluslararası arenada Kıbrıs’ı tanıtmaya öncülük ettiğini kaydetti.

KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, Fedai’nin zor koşullarda milli değerlere sahip çıktığını, Kıbrıs Türkü kimliğinin ve kültürel mirasının korunarak günümüze kadar ulaşmasına büyük çaba sarfettiğini vurguladı.

Etkinlikte konuşan diğer hatipler de ünlü edebiyatçı, araştırmacı yazar ve şair Harid Fedai’nin hayatı, eserleri hakkında bilgi vererek, bıraktığı zengin mirasın Kuzey Kıbrıs Türk Edebiyatı’ndaki önemine değindi.

Etkinlik kapsamında şair İlter Yeşilay Fedai’nin şiirlerini, âşık Selahattin Dündar ise şairin sözlerine bestelediği eserini seslendirdiler.

Etkinlik katılımcılara plaket ve sertifika takdiminin ardından çekilen aile fotoğrafı ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti