Türk Dünyası Kültür Başkentleri Sergisi

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından düzenlenen “Türk Dünyası Kültür Başkentleri” Fotoğraf Sergisi 24 Kasım 2020 tarihinde Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde açıldı.

TÜRKSOY’un 2012 yılından itibaren gerçekleştirdiği proje kapsamında Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen şehirlerin ve düzenlenen etkinliklerin fotoğraflarından oluşan sergiye TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Düsen Kaseinov, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, MHP il Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Trabzon Şube Müdürü Sayım Adanur ve davetliler katıldı.

Salgın nedeniyle kısıtlı katılımla gerçekleştirilen serginin açılışında TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, Trabzon Valisi Ustaoğlu, Trabzon Belediye Başkanı Zorluoğlu ve TDMMB Şube Müdürü Adanur birer konuşma yaptı.

Kadim Türk kentlerinin fotoğrafları tarihi Trabzon’da

Açış konuşmasında TÜRKSOY ile Trabzon arasında uzun yıllara dayalı güçlü iş birliğinin olduğunu belirten Genel Sekreter Düsen Kaseinov, Trabzon yetkililerinin Teşkilatın faaliyetlerinde aktif rol aldığını ve çalışmalarını desteklediği vurguladı. Trabzon’nun “Fahri Hemşehrisi” olarak bu kente her gelişinde farklı bir mutluluk yaşadığını da dile getiren Kaseinov, Türk coğrafyasındaki çeşitli ülkenin kadim şehirlerinin de içinde bulunduğu Türk Dünyası Kültür Başkentlerinin fotoğraflarından oluşan ve Türk halklarının birlik ve kardeşliğini yansıtan serginin Trabzon’da açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türk Dünyası Kültür Başkentliği Trabzon’a yakışır

Sergide konuşan ve Trabzon’un da Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığına talip olduğunu dile getiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, “Trabzon binlerce yıllık tarihi ile tarih severlerin, eşsiz doğal güzellikleri ve tabiat varlıklarıyla macera severlerin, gizemli mabetleri ile inananlarına çok özel imkanlar sunan büyük bir şehirdir. 4000 yıllık geçmişi ile medeniyetlerin buluştuğu, medeniyetlere eşik atlatan bir coğrafyadır Trabzon. Ve bir liman şehri olarak binlerce yıldır hep dünyaya açık olmuş, yüzünü dünyaya açık kılmış bir şehirdir. Başka kültürlerden başka insanlardan sürekli kültürel ve ekonomik etkileşimler içerisinde önemli bir dünya şehridir Trabzon. Şehrimizin şimdi çok önemli uluslararası kuruluş olan TÜRKSOY’un “Türk Dünyası Kültür Başkenti” unvanını alması hakikaten bizim için çok büyük şeref olacaktır” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşma yapan TDMMB Trabzon Temsilcisi Sayım Adanur, Trabzon’un ileriki yıllarda Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi için adaylığını desteklediklerini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar sergiyi gezerek Türk Dünyası Kültür Başkenti olan illerin fotoğraflarını incelediler.

Genel Sekreter Kaseinov,  Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti

Serginin ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, ve Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı  Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu makamında ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Başkanlık makamında yapılan görüşmede taraflar salgının sona ermesinin ardından düzenlenecek ortak çalışmalar ve ileriye yönelik projeleri ele aldı.

TÜRKSOY’dan KTÜ’ye ziyaret

Türk Dünyası Kültür Başkenti Fotoğraf Sergisi açılışı vesilesiyle Trabzon’da bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Karadeniz Teknik Üniversitesini ziyaret ederek, Rektör Hamdullah Çuvalcı ile görüştü. Görüşmede iki kuruluş arasında ortak faaliyetlerin artırılması konusunda görüş birliğine varıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti