Türk Dünyası Dergisi İkinci Sayısı Okuyucusuyla Buluştu!

Türk dünyası coğrafyasında bir okuyucu kitlesi oluşturmak, Türk halklarının kültürel özelliklerini birbirine tanıtmak, dil ve kültürler arasındaki ortaklıkların farkındalığını arttırmak ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan Yunus Emre Enstitüsü Türk Dünyası Dergisi ikinci sayısıyla okuyucusuyla buluştu.

Türk dünyasına ait ortak unsurların yer aldığı ve 10 farklı çağdaş Türk yazı dilinde (Azerbaycan, Başkurt, Kazak, Kırgız, Kırım, Özbek, Tatar, Türk, Türkmen, Uygur) yayın hayatını sürdüren derginin ikinci sayısında; Yunus Emre Enstitüsünün ismine ithafen edebiyat köşesinde mutasavvıf şair Yunus Emre’nin hayatına ve ilahilerine yer verildi. Derginin gezi ve tanıtım köşesinde Yunus Emre’nin türbesinin bulunduğu 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Eskişehir, mutfak bölümünde Osmanlı saray mutfağının kadim lezzetlerinden olan zeytinyağlı yaprak sarması yer almaktadır. Derginin son bölümünde “Kim Ne Diyor?” köşesinde derginin yayın dili olan on lehçede organ isimlerinin karşılıkları verilmiştir.

Birinci sayıda olduğu gibi bu ikinci sayıda da Türkiye Türkçesi ile kaleme alınan yazılar, alanın uzman akademisyenleri tarafından diğer Türk yazı dillerine aktarılmış ve yine alan uzmanları tarafından aktarmalar kontrol edilmiştir.

Bir sonraki sayıda Türk dünyasının bağımsız ülkelerinden biri olan Azerbaycan konu edinilmiştir.

Dergiye ulaşmak için; https://www.yee.org.tr/tr/yayin/2020-ocak-haziran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti