Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, “Büyük Bozkır Medeniyeti: Tonyukuk Mirası ve Çağdaş Türk Dünyası” Başlıklı Görüntülü Konferansa Katıldı.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Uluslararası Türk Akademisi tarafından 24 Nisan 2020 tarihinde Tonyukuk Yazıtı’nın dikilişinin 1300. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen görüntülü konferansa katıldı. Görüntülü konferansta Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN’in yanı sıra TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI ile Türk Dil Kurumu Yazıt Bilimi Bilim ve Uygulama Kolu Başkanı Prof. Dr. Cengiz ALYILMAZ da birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. GÜLSEVİN, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan KIDIRALİ’nin şahsında konferansa katılan tüm akademisyenlere selam ve saygılarını ileterek konuşmasına başladı. GÜLSEVİN, katıldığı konferansta Türk Dil Kurumunun Eski Türk yazıtları üzerine yapılan çalışmalardaki yeri ve önemine değinerek Kurumun bu konudaki faaliyetleri üzerinde durdu.

Prof. Dr. GÜLSEVİN, “Türk Dil Kurumu kurulduğu günden bu yana Türkoloji ve Türk diline bir bütün olarak bakmıştır. Tarihî Türk yazı dilleri, yaşayan Türk yazı dilleri ve yazı dili olamamış birçok lehçe üzerinde çalışmalar yapmıştır. Bu dillerin sözlükleri, gramer kitapları ve önemli metinlerini yayımlamıştır. Bu çalışmalar içerisinde Eski Türk yazıtları önemli bir yer tutmaktadır.” diye konuştu.

GÜLSEVİN, Türk Dil Kurumunun Eski Türk yazıtları konusundaki çalışmalarını, yayın faaliyetleri ile dergiler, düzenlenen toplantılar ve 2013 yılında kurulan Yazıt Bilimi Bilim ve Uygulama Kolunun çalışmaları olmak üzere üç ana başlık altında değerlendirdi.

Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN ayrıca, bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan Türk Dili Kurultayı’nın Tonyukuk Anıtı’nın dikilişinin 1300. yıl dönümü münasebetiyle Bilge Tonyukuk’a ithaf edildiğini belirtti. GÜLSEVİN, Kurultay’da, Köktürk harfli yazıtlarla ilgili “Bilgelerin İzinde” adlı bir fotoğraf sergisinin de sunulacağına değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti