Kutadgu Bilig Konferansı

 

TÜRKSOY, Türk İslam tarihinin büyük şairi, bilim adamı ve düşünürü Yusuf Has Hacip Balasagun tarafından yazılan ve Türkoloji’nin yazılı abidesi olarak bilinen “Kutadgu Bilig” eserinin 950. yıl dönümüne ithafen düzenlenen uluslararası konferansa katıldı.

Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi’nin (TDŞÜ) organizasyonunda 27 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen, “Kutadgu Bilig”in 950. yıl dönümü münasebetiyle “Dünya Türkoloji’sinin Büyük Abidesi Olan “Kutadgu Bilig” Eseri Üzerindeki İncelemelerin Güncel Sorunları” konulu konferansa TÜRKSOY ile birlikte 12 ülkeyi temsilen 36 kuruluş ve üniversiteden 50 konuşmacı katıldı.

Konferansta bir açış konuşması yapan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, eserin, yazıldığı günden itibaren geçen 950 yıllık zamana rağmen güncelliğini koruduğunu kaydetti. Türk Dünyası’nın ortak değerlerinden ve şaheserlerinden biri olan Kutadgu Bilig hakkındaki araştırmaların derinlemesine ele alınacağı konferansın yeni bakış açılarına vesile olması temennisini dile getiren Çakıcı, “Kutadgu Bilig gibi bir şaheserin, yaklaşık bin yıl önce bir Türk aydını tarafından kaleme alınmış olmasının, Türk milletinin daha o dönemlerde ulaştığı uygarlık seviyesini göstermesi bakımından anlamı çok büyüktür.  

Bilindiği gibi TÜRKSOY, 2016 yılını doğumunun 1000. yılı münasebetiyle Yusuf Has Hacip yılı olarak ilan etmiş ve yıl boyunca bu önemli Türk büyüğünü bütün Türk Dünyası’nda tanıtmaya yönelik faaliyetlere imza atmıştır. TÜRKSOY olarak Türk uygarlığına damgasını vurmuş şahsiyetlerimizin ve onların ortaya koydukları birbirinden değerli eserlerin tanıtılmasının ne denli önemli olduğunun bilinciyle çalışmalarımızı yürütmekteyiz.” şeklinde konuştu.

“Kutadgu Bilig”  

Doğu Edebiyatı’nın eşsiz ve paha biçilmez mücevheri olan “Kutadgu Bilig” (Saadete Götüren Bilim) eseri 950 yıl önce (1069/1070 yılında), büyük düşünür Yusuf Has Hacip tarafından yazılmıştır. Eser on üç binden fazla dizeyi içermekte olup mesnevi niteliğindedir.

 “Kutadgu Bilig”, Türk halklarının mükemmel insanla ilgili bakışları, devlet ve toplumun yönetimi, bilginin önemi, ahlâk ve kültür konuları, felsefi görüşler, çocuk eğitimi, insanın adabı, özellikleriyle ilgili görüşleri içeren nadir bir eserdir. Bu eser, aynı zamanda eski Türk yazılı edebiyatının da paha biçilmez anıtıdır. Bu eserin etkisiyle sadece Türk Edebiyatı’nda değil, tüm Müslüman Doğu Edebiyatı’nda da birçok eser yazılmıştır.

Dünya halkları tarafından da ilgiyle takip edilen “Kutadgu Bilig” eseri, bilim insanları tarafından Özbekçe, Türkçe, Almanca, Rusça, İngilizce, Uygurca, Kazakça, Türkmence, Azerice ve Kırgızca’ya çevrilerek, hakkında bilimsel araştırmalar ve tezler yayınlanmıştır.

TÜRKSOY, 2016 yılını doğumunun 1000. yılı münasebetiyle Yusuf Has Hacip Yılı olarak ilan etmiş,  2019 yılı ise UNESCO tarafından Uluslararası “Kutadgu Bilig” Yılı olarak ilan edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti