Kemankeş Projesi 3. Yılında

Yunus Emre Enstitüsü ve Okçular Vakfı iş birliğiyle 19 Ekim 2017 tarihinde hayata geçirilen “Kemankeş Projesi” kapsamında faaliyetlerine hız kesmeden devam ediliyor. “Türk Okçuluğu Dünya Sahnesinde” sloganıyla yola çıkılan proje kapsamında Yunus Emre Enstitüsünün faaliyet gösterdiği 10 ülkede daha projeyle ilgili faaliyetler başladı ve 2019 yılında 26 ülkede uygulamalar yapıldı.

Kemankeş Projesi ilk olarak 2018 yılında 16 ülkede Almanya (Berlin), Bosna-Hersek (Mostar), Fas (Rabat), Filistin (Ramallah), İran (Tahran), Japonya (Tokyo), Katar (Doha), Kazakistan (Nursultan), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (Lefkoşe), Lübnan (Trablus), Malezya (Kuala Lumpur), Mısır (Kahire), Polonya (Varşova), Sırbistan (Belgrad, Novipazar),Sudan (Hartum) ve Ürdün’de (Amman) faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitülerinde uygulamaya konuldu. İlk iki okçuluk eğitimine de bahsi geçen ülkelerden sporcular katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü ve Okçular Vakfının yaptığı görüşmeler doğrultusunda 2019 yılında ‘Kemankeş Projesi’ Yunus Emre Enstitüsünün faaliyet gösterdiği 10 ülkede daha hayata geçirildi. Bu minvalde Yunus Emre Enstitüsünün faaliyet gösterdiği Arnavutluk (Tiran), Avustralya (Melbourne), Azerbaycan (Bakü), Bosna-Hersek (Saraybosna), Gürcistan (Tiflis), Hırvatistan (Zagreb), Karadağ (Podgortisa), Macaristan (Budapeşte), Makedonya (Üsküp), Pakistan (Lahor) ve Tunus’ta (Tunus) yapılan çalışmalarla sporcular Türk okçuluğu kurslarında eğitim görmeye başladı.

100 Kişi Kemankeş Eğitmeni Oldu

Kemankeş Projesi kapsamında 2017, 2018 ve 2019 yıllarında birer defa olmak üzere Türk Okçuluğu Eğitmen Eğitimi programı düzelendi. Programlara 2017’de 16 ülkeden 46 kişi, 2018’de 16 ülkeden 32 kişi, 2019’da 10 ülkeden 22 kişi olmak üzere toplamda 25 ülkeden 100 kişi katıldı. Bu kişiler ülkelerinde faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitülerinin bünyelerinde gerçekleştirilen Türk Okçuluğu kurslarında eğitim vermeye başladı.

Türk Okçuluğu Kursları 2 Bin Kursiyere Ulaştı

16 ülkede Şubat-Mayıs 2018 ve Eylül-Aralık 2018 olmak üzere iki ayrı dönemde Türk Okçuluğu kursları açıldı. Bu kurslara bin 100 kursiyer katıldı.

2019 yılı Haziran ayı itibariyle 16 ülkede 3’üncü dönem kursları sürerken Yunus Emre Enstitüsünün faaliyet gösterdiği 10 ülkede açılan yeni kurslarla birlikte proje 25 ülkede uygulanmaya başlandı. 25 ülkede Mart-Haziran 2019 ve Eylül-Aralık 2019 döneminde açılan kurslara 800 kursiyer katıldı.

İki yılda yaklaşık 2 bin kursiyer Türk Okçuluğu kurslarına katılım gösterdi. Proje, 2019 yılı Aralık ayında ise Avustralya’da uygulanmaya başlandı. Avustralya’da yaklaşık 100 kişi kurslara kayıt yaptırdı.

Yarışmalarda Birinci Malezya

4 Kasım 2018 tarihinde 16 ülkede 1’inci Türk Okçuluğu kurslarına katılan ve kursları birinci olarak tamamlayan 32 kursiyer, 2’nci Türk Okçuluğu Eğitmen Eğitimi programına ve ardından ‘Kemankeş Projesi Dünya Karması Final Müsabakaları’na katıldı. 1’inciliği Malezya, 2’nciliği Almanya kazanırken Bosna-Hersek takımı 3’üncülüğe hak kazandı.

Yunus Emre Enstitüsü, Türk Okçuluğunu Tanıtıyor

Kemankeş Projesi kapsamında 2018 ve 2019 yıllarında; Ürdün, Sırbistan, Malezya, Çin, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Macaristan’da ‘Kemankeş Türk Okçuluğu’ , ‘Minyatürlerle Osmanlı Dönemi Türk Okçuluğu’, ‘Türk-İslam Medeniyetinde Okçuluk Mirası’ ve ‘Belgelerle Türk Okçuluğu’ temalarında 10 sergi yapıldı. Bunların yanı sıra çeşitli festivallerde Türk okçuluğunun tanıtımı gerçekleştirildi.

“Türk Okçuluğu” Malezya’da Seçmeli Ders

Türk okçuluğunun yurt dışında bilinirliğine katkı sağlayan Yunus Emre Enstitüsünün girişimleriyle Malezya’da ‘Türk Okçuluğu’ müfredata girdi. Malezya’nın en önemli eğitim kurumlarından biri olan Uluslararası Idrissi Okullarında 2018-2019 ile 2019-2020 eğitim-öğretim yıllarında yaklaşık 200 lise öğrencisi Türk Okçuluğunu seçmeli ders olarak aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti