Kazakistan Yolu Türk Birliği Sergisi ve Türk Dünyası: Tarihi, Bugünü, Geleceği Konferansı Düzenlendi

Kazakistan’ın bağımsızlık sonrasındaki gelişim aşamalarını ve Türk Dünyası ile ilişkilerini konu alan “Kazakistan Yolu Türk Birliği Sergisi”nin açılışı Ankara’da bulunan Millet Kütüphanesinde yapıldı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı-Elbaşı Kütüphanesi ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde düzenlenen ve 7 Kasım’a kadar açık olacak sergide, Kazakistan’ın kültürel ve tarihi değerleri ziyaretçilerle buluşuyor.

Açılış programına yazılı mesaj gönderen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk dünyası olarak sahip olduğumuz kadim ve köklü medeniyet, ortak tarih ve değerler, geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor.” ifadesini kullandı.

İstanbul’da 12 Kasım’da düzenlenecek Türk Konseyi 8’inci Zirvesi’nde Türk dünyası liderlerinin yeni kararlara imza atacağını belirten Erdoğan, şunları ifade etti:

“Kazakistan, Türk Konseyi, TÜRKPA, TURKSOY ve Türk Akademisi gibi örgütlerin kuruluşunda ve kurumsal gelişiminde öncü role sahiptir. Türk Dünyasının aksakalı, Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı, Elbaşı Sayın Nazarbayev’in dirayetli liderliği, bu süreçte bizlere cesaret vermiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Tokayev de Türk Dünyası vizyonunu başarılı bir şekilde ilerletmemize aktif katkı sunmaktadır. Halklarımız arasındaki dil, inanç ve tarih gibi manevi köprüleri sağlam tutarak, ‘dilde, fikirde ve işte birliği’ inşallah temin edeceğimize inanıyoruz.”

Sergiyi bu yönde atılmış kıymetli bir adım olarak gördüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sergimiz, Kazakistan tarihi ve etnografyasından örneklerin görülmesine, Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin izlerinin takip edilmesine vesile olacaktır. Bu anlamlı serginin açılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle selamlıyorum.”

“Birbirimizi tanıdıkça kardeşlik bağımız daha da artacak”

Açılışta konuşan Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise sergiyle hem Kazakistan’ı tanıtmayı hem de iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Saparbekuly, “Biz birbirimizi gördükçe, birbirimizi öğrendikçe, birbirimizi daha tanıdıkça kardeşlik bağımız daha da artacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu da Türk birliğinin bir gereklilik ve ihtiyaç olduğuna işaret ederek, “Türk birliği demek dünyadaki bütün başkentlerin refah seviyesinin yükselmesi, barışının yükselmesi, güvenliğinin yükselmesidir.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Kültür İşleri Genel Müdür Yardımcısı Umut Acar, Türkiye’nin Türk devletlerinin bağımsızlıklarını büyük bir coşkuyla karşıladığını ve kalkınmaları konusunda T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın yanlarında olduğunu vurgulayarak, “21. yüzyılı bölgesel ve küresel çapta bir Türk yüzyılı haline getirmek için elimizdeki mevcut kurumsal iş birliği mekanizmalarını en iyi şekilde kullanmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphaneler Daire Başkanı Ayhan Tuğlu da sergiye ev sahipliği yaptıkları için mutluluk duyduklarını aktararak, “Düzenlemekte olduğumuz bu tür sergi, toplantı ve karşılıklı ziyaretler ile iş birliğimizi geliştirme gayreti içinde olacağız.” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı-Elbaşı Kütüphanesi Müdürü Temirbolat Bakytzhan Berikbayuly ise serginin ülkesinin bağımsızlığının 30. yılına ve kardeş Türk devletlerinin Kazakistan’ı güçlendirmedeki rolüne adandığını bildirdi.

”Türk Dünyası: Tarihi, Bugünü, Geleceği” Uluslararsı Konferansı Düzenlendi

”Kazakistan Yolu Türk Birliği” Sergisi açılışı sonrasında ”Türk Dünyası: Tarihi, Bugünü, Geleceği” isimli uluslararası konferans düzenlendi. Konferanste TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Akademisi Başkan Yardımcısı Fuzuli Mecidli, TURKPA Genel Sekreter Yardımcısı Talgat Aduov, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Elbaşı Akademisi Yönetici Müdürü Anuar Zhanhozin, Kazakistan Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı- Elbaşı Kütüphanesi Müdürü Bakytzhan Temirbolat, Türk Keneşi Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Rayev ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Kütüphaneler Daire Başkanı Ayhan Tuğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Konuşmaların ardından Kazakistan Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı – Elbaşı Kütüphanesi ve  Millet Kütüphanesi arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Etkinlik sonunda Türkiye-Kazakistan ilişkilerine katkıları vesilesiyle Kazakistan Cumhuriyeti Madalayaları da takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti