Hatay’da Türk Dünyası Büyükelçilerinin Katılımıyla TÜRKSOY Fotoğraf Sergisi Açıldı

Hatay, Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarının 30. yılına ithafen TÜRKSOY’un düzenlediği  fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı.

Hatay Gastronomi Evi’nde TÜRKSOY ve Hatay Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen serginin açılışını, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Agzamhodjayev, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Işankulı İmanlıyev ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ashat Davutov birlikte yaptı.

Sergi açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarının 30. yılı vesilesiyle gerçekleştirdikleri fotoğraf sergisinin medeniyetler beşiği Hatay’da düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. TÜRKSOY’un üye ülkelereden aldığı güçle halklarımız arasındaki kültür ve sanat etkileşimini pekiştirmeye yönelik üstün gayret gösterdiğini kaydeden Kaseinov, “Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarının 30. yıl etkinlikleri yıl boyu sürecek. Buradaki sergimizde Türk dünyasının en saygın fotoğraf sanatçılarının eserleri sergilenecek. Türk dünyası sevdalısı ve TÜRKSOY dostu Lütfü Savaş’a bize verdiği desteklerden ötürü çok teşekkür ederim. Birliğimiz daim olsun” dedi.

Sergide açılış konuşması yapan Lütfü Savaş, “Kardeşlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son emaneti olan serhat şehrimizde ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz. Burada bu güzel sergiyi açmak bizi onurlandırdı. Rabbim, bundan sonra da dilimizle, kültürümüzle, iş birliğimizle, ruhen bağlılığımızla bütünlüğümüzü korusun” dedi.

Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, “Burası bizim evimiz. Evimize hoş geldik. Hatay her zaman yüreğimizde yer alıyor. Türkiye ve Azerbaycan halkı tek millet olarak yaşayacak. Bu ilişkiyi güçlendirmek bizim borcumuzdur” dedi ve Hatay’da düzenlenecek EXPO’ya Azerbaycan olarak destek vereceklerini belirtti.

Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, 30 yıl önce asırlık Türk tarihinde yeni bir sayfa açıldığını belirterek Türk dilini konuşan ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Özbekistan Büyükelçisi Alişer Agzamhadjaev, binlerce yıllık tarihe sahip Hatay’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek serginin Türk halklarının bütünlüğüne önemli katkı sunacağını söyledi.

Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Türkmenistan’ın kültürünü, sanatını sergi aracılığıyla Hatay’a taşıdıklarını belirterek, “Bu sene ülkemizde Barış ve Güven Yılı ilan edildi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesinin ne kadar değerli olduğu bu vesileyle bir kez daha göze çarpıyor. İki ülkenin kardeşliğini, dostluğunu ve ilişkilerini üst seviyeye çekeceğimizi ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan da sergi açılışında açıklamalarda bulundu. Sergilenen fotoğrafların çok değerli olduğunu söyleyen Doğan, “Fotoğrafların çekildiği yerleri yerinde görmek daha güzel olur. Turizmin, kültür seyahatlerinin, bilimsel toplantıların arttırılması ülkelerimiz adına önemli olacaktır. EXPO için Başkanımız Lütfü Savaş, Ankara’da büyükelçileri ziyaret edip şehrimize davet ediyor. EXPO’yu önemsiyoruz. Hatay’a daha sık gelmenizi bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti