“Bağımsızlıklarının 30.Yılında Bağımsız Türk Cumhuriyetleri: Dün, Bugün ve Yarın”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Uluslararası Türk Akademisi iş birliğinde “Bağımsızlıklarının 30. Yıldönümünde Türk Cumhuriyetleri: Dün, Bugün ve Yarın”  konulu çevrimiçi uluslararası çalıştayı düzenlendi.

Açış konuşması Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran tarafından gerçekleştirilen çalıştayda TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da bir konuşma yaptı.

Yaptığı açış konuşmasında, bağımsızlıklarının 30. yılı vesilesiyle Türk Cumhuriyetlerini kutlayan Yavuz Selim Kıran, kardeş cumhuriyetlerin bağımsızlığına kavuşmasının ardından sadece ilk tanıyan değil, aynı zamanda ilk büyükelçiliklerini açan ülkenin Türkiye olduğunu dile getirerek, bu cumhuriyetler arasındaki kardeşlik ilişkilerinin tüm dünyaya örnek olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz yıl ortak girişimle, Göktürk devletinin veziri Tonyukuk’un UNESCO’nun anma programına dâhil edildiğini ve bu hafta başında da Altındağ belediyesinin Ankara’ya hediyesi olan Tonyukuk parkını üst düzey katılımla açtıklarını kaydeden Kıran, medeniyetimizin bir başka büyüyü Yunus Emre’nin de 2021 yılı UNESCO anma listesine dahil edildiğini dile getirdi.

Bu gün geriye dönüp bakıldığında, Türk Cumhuriyetlerinin her alanda gelişimlerini sağlayarak kendi ayakları üzerinde sağlam durduklarını ve bunun Türk halkları için bir gurur vesilesi olduğunu belirten Yavuz Selim Kıran. Türk Cumhuriyetleri olarak birlik ve beraberlik içerisinde önlerine çıkan her türlü engeli aşabileceklerini belirtti.

Her alanda olduğu gibi eğitim ve kültür alanında da paylaşımların yapılması son derece önemli olduğunu belirten Kıran, “Büyük bir aile olan Türk Dünyası ancak birlik olursa diriliğe kavuşur. Birliğimizi sağlamlaştırmak için en emin yol kültür, eğitim ve sanat alanında iş birliğinden geçiyor.  Yazarlarımız, düşünce insanlarımız, akademisyenlerimiz ve alimlerimiz arasındaki temasları güçlendirmek için bütün uluslararası platformları etkin bir şekilde kullanmalıyız. Böylece gelecek nesillere gurur duyacağımız bir mirası aktaracağımıza yürekten inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmasına, TÜRKSOY’un kurucu üyeleri olan Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 30. yıl dönümünü kutlayarak başlayan Genel Sekreter Düsen Kaseinov, otuz yıllık bağımsızlık dönemi boyunca Türk Cumhuriyetleri’nin ulusal kültürlerini yeniden canlandırmada, millî kimliklerini inşa etmede geldikleri noktanın önemli bir başarı tablosu olduğunu belirtti.

Sovyet döneminde yaşadıkları baskıya rağmen, kültür, gelenek görenek, milli özelliklerine sahip çıkarak günümüze kadar yaşatmayı başaran cumhuriyetlerimiz, bağımsızlıklarına kavuşmalarının ardından ortak kültürün araştırılması, tanıtılması ve yeni kuşakların kendi değerlerine sahip çıkarak kardeşlik duygularıyla yetiştirilmesi amacıyla ilk uluslararası teşkilat olarak TÜRKSOY’u kurduklarını belirten Genel Sekreter Kaseinov, “TÜRKSOY; Avrasya kültür dünyasında, temelinde ortak dil, tarih ve kültür birliği olan zengin bir mirasın yansımasıdır.” şeklinde konuştu.

Kaeinov sözlerine şöyle devam etti: “Türk Dünyası’nın kültür ve sanat çatısı olarak adlandırdığımız TÜRKSOY, ressamlar, fotoğrafçılar, şairler buluşmaları, opera günleri, tiyatro festivalleri gibi pek çok alanda sanatçılar ve entelektüellerin buluşmalarına öncülük etmektedir. Her biri kendi toplumlarına yön veren bu sanat insanlarının buluşmaları, toplumsal yakınlaşmalara da vesile olmaktadır. Bağımsızlıklarımızın otuzuncu yılında edebiyattan müziğe, resimden heykel ve fotoğrafa, kısaca güzel sanatların her alanında ortak projeler üretebiliyor ve bunları kendi ülkelerimiz başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafında gururla hayata geçiriyoruz.”

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 30. yılına ithafen Türkmenistan Kültür Bakanlığı iş birliğinde yarın Türk Dünyası sanatçılarının katılımıyla bir konser düzenlediklerini sözlerine ekleyerek, çalıştay iştirakçılarını konserlerine davet etti.

Çalıştayda SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Rayev, Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Aygün Attar, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, TürkPA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov,  Türk Konseyi Kurucu Genel Sekreteri Emekli Büyükelçi Halil Akıncı, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oktay Tanrısever birer konuşma yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti