“Bağımsızlıklarının 30. Yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan Fotoğraf Sergisi” İstanbul’da

TÜRKSOY tarafından Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarına kavuşmalarının 30. yıl dönümü vesilesiyle hazırlanan ve sene başından itibaren Türkiye ve dünya genelinde çok sayıda şehirde düzenlenen “Bağımsızlıklarının 30. yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan” fotoğraf sergisi,  İstanbul Türk Ocağı iş birliğinde iki gün süreyle İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
İstanbul Fatih Belediyesi Fatih Kültür Merkezi’nde 20-21 Aralık 2021 tarihlerinde ziyaretçilere açılan sergide 5 Türk devletinin tabiatı, tarihi ve mimari dokusu, insan manzaraları ile kültür ve sanatını içeren fotoğraflar sanatseverlere tanıtıldı. İstanbul Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Cezmi Bayram;  Sergi açılışında Türk birliğinin önemini vurgulayarak, söz konusu sergiyi düzenlemekten çok mutlu olduklarını belirtti.  

Bağımsızlık yıllarında karşılaşılan zorluklar ve kazanılan başarılara da değinen Cezmi Bayram, “Tabii bu 30 yılda bunlar bağımsız olmadılar, aynı zamanda sınırlarını tahkim ettiler, sistemlerini kurdular. Ama geçen sene bu ülkelerden Azerbaycan, 30 yıldır işgal altında olan topraklarının önemli bir bölümünü kurtarmak suretiyle Türk tarihinin büyük geleceğine doğru adım atılmasına vesile oldu.” diye konuştu.

TÜRKSOY adına konuşma yapan Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtcan Omorov; Türk Cumhuriyetleri’nin 30. bağımsızlık yıl dönümü kutlamalarının sene başından beri sürdürülen etkinliklerinden birisini Türk Ocakları İstanbul şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirmenin TÜRKSOY için bir mutluluk kaynağı olduğunu belirterek, “Teşkilatımız üye ülkelerimizin bağımsızlık kutlamalarını büyük bir heyecan ve coşkuyla bir kez de sizlerle paylaşmış olacaktır, TÜRKSOY çalışmalarına güç ve destek veren, tüm kurum ve kuruluşlara, yerel yönetimlere, üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına bu vesileyle şükranlarımızı sunarız” dedi,

Ayrıca söz konusu etkinlik için katkılarını esirgemeyen, Türk Ocakları Eskişehir Şubesi  Başkanı Prof. Dr. Cezmi Bayram’a  teşekkür ederek günün anısına TÜRKSOY Tabağı takdim eden Omorov, bağımsızlıklarını kutlayan beş ülke kültür bakanlıklarına, büyükelçiliklerine, fotoğraf sanatçılarına ve  emeği geçenlere de ayrı ayrı teşekkür etti.

Fatih Kültür Merkezi, Toplantı Salonu’nda aynı zamanda “Bağımsızlığın 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu” düzenlendi.

Sempozyuma Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman da katıldı. Türk Cumhuriyetlerinden sempozyuma konuşmacı olarak katılan bilim adamları,  5 bağımsız ülkelerin siyasi ve toplumsal yapıları, ülke gelecekleri, Türk Dünyası’nda ortak eğitim stratejileri, kültürel miras çalışmaları, Türkiye ile olan ilişkileri, küreselleşme ve Türk Dünyası gibi konu başlıklarında görüş bildirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti