Azerbaycan’ın Zafer Günü Ankara’da düzenlenen etkinlikle kutlandı

Azerbaycan’ın 8 Kasım Zafer Günü, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı (TADİV) iş birliğinde Türk Dünyası sanatçılarının katılımıyla Ankara’da düzenlenen “Karabağ Zaferi” konseri ile kutlandı.

Azerbaycan Evi’nde  Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul Üyesi Prof. Dr. Aygün Attar ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen konsere  Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız,  Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Valeh Hacıyev, TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez ve birçok davetli katıldı

İki ülke milli marşlarının okunmasının ardından yapılan protokol konuşmasında Attar,  “Allah’a şükürler olsun ki bu güzel zaferi, bu kadar güzel bir şekilde can Azerbaycan’ın şanına, kahramanlığına yakışır bir şekilde anavatan Türkiye’de kutlama gibi, önemli ve ukdemiz olan yıllardır kalbimizde taşıdığımız bir arzumuz gerçekleşti.” dedi.

Yaptığı konuşmada Düsen Kaseinov, Türk halklarının tarihinin şanlı zaferlerle dolu olduğunu, Türk Dünyası’nın ayrılmaz parçası, Azerbaycan’ın 2020’de yönetimi, ordusu ve halkı ile bütünleşerek, Türk Dünyası’nın büyük desteğiyle bu şanlı zaferlere bir yenisini daha eklediğini söyledi.

Azerbaycan ordusunun 30 yıl Ermeni işgali altında kalan kadim Azerbaycan topraklarının azatlığı uğrunda yaptığı mücadelede düşmanı bozguna uğratarak topraklarını geri aldığını vurgulayan Kaseinov, “44 günlük vatan muharebesi süresince canları pahasına, topraklarımızı işgalden kurtararak bizlere zafer sevincini yaşattılar. Bu kutlu zaferi bizlere yaşatarak, vatan toprakları uğrunda şehit olan bütün kardeşlerime Allah’tan rahmet, gazilerimize de şifalar diliyor, önlerinde saygıyla baş eğiyorum.” ifadelerini kullandı.  

Azerbaycan’ın şanlı zaferini Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Azerbaycan Büyükelçisi Mammadov, Türk Dünyası’nın de gurur duyduğu bu zaferin dünyanın farklı noktalarında yüzlerce etkinlikle kutlandığını kaydetti. Türk kardeşlerinin savaşta olduğu gibi zaferde de kendileriyle beraber olduğunu belirten Mammadov, katılımcıların bayramını tebrik etti.

Hasan Öymez ise TRT olarak Azerbaycan’ın haklı davasını ilk günden son güne kadar hem Türkiye hem de dünya kamuoyuna duyurmak için çaba gösterdiklerini belirterek, Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırılarını dünyaya duyurduklarını vurguladı.
Konuşmaların ardından devam eden konser seyircilerin büyük beğenisini topladı. Konserde, şef Elnare Kerimova yönetimindeki TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu “Çanakkale Türküsü”, “Çenlibel Korosu” ve prömyeri yapılan “Zafer Marşı”nı seslendirdiler.

Konserde Azerbaycan’dan Melahat İsmayılova (piyano),  Müşvik Guliyev (piyano) ve İsmayıl Zeynalov (tenor), Kazakistan’dan Akbota Abrenova (kıl-kopuz), Kırgızistan’dan Gulira Kasımkulova (komuz), Türkiye’den Şenol Talınlı (tenor), Türkmenistan’dan Rustam Rahmedov (piyano) ve Nazik Rahmedova (keman) sahne alarak, “Şehidim”, “Laçın” “Evleri Var Hane Hane” “Karakemer” “Türkmen Dansı” “Yedi Güzel” Balesinden Vals, “Sarı Gelin”, “Cennetim Karabağ”, “Sensiz”, “Şükriyye” ve “Azerbaycan” eserlerini icra ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti