Azerbaycan’ın ünlü ses sanatçısı Han Şuşinski 120. yıl dönümünde anıldı

TÜRKSOY, Azerbaycan Kültür Bakanlığı, Azerbaycan Milli Meclisi Medeniyet Komitesi, Türk Kültür ve Miras Vakfı, Uluslararası Türk Akademisi, Azerbaycan Bestekârlar Birliği iş birliğinde ünlü Azerbaycan ses sanatçısı, muğam üstadı Han Şuşinski’nin doğumunun 120. doğum yıl dönümü vesilesiyle “Şuşa’dan Şark Dünyası’na, Havalansın Hanın Sesi” çevrimiçi konferansı düzenlendi.

Şair ve yazar Ekber Goşalı’nın moderatörlüğünde, Azerbaycan Milli Meclisi Medeniyet Komitesi Başkanı Genire Paşayeva, Azerbaycan Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Daire Başkanı Fereh Acalova, Türk Kültür ve Miras Vakfı BAikanı Günay Efendiyeva, Azerbaycan Yazarlar Birliği Katibi Reşad Mecid, dilbilimci, şair, yazar Gülhüseyn Kazımlı, “Han Şuşinski” Fonu’nun Başkanı Beyimhanım Verdiyeva’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov bir konuşma gerçekleştirdi. 

Konuşmasında Teşkilat olarak, Türk kültürüne, sanatına ve edebiyatına büyük hizmetleri geçmiş öncü şahsiyetleri tanıtmanın ne kadar önemli olduğunun bilinciyle etkinlikler düzenlediklerini ve bu amaçla atılan her adıma destek verdiklerini kaydeden TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, ”Bugün ise Azerbaycan’ın ünlü halk müziği sanatçısı, muğam üstadı, Garabağ’ın incisi Şuşa’nın yetiştirdiği Han Şuşinski’yi doğumunun yüz yirminci yılı vesilesiyle sizlerle beraber anmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kudretli ve taravetli sesiyle ölümsüzleşen bu büyük sanatçı hakkında değerli kültür ve sanat insanları bizlere daha ayrıntılı bir şekilde bilgi verecektir. Ancak, onun ününün doğduğu ve büyüdüğü Azerbaycan’la sınırlı kalmayıp; Türkiye, İran ve Dağıstan’da da duyulduğunu ve üstat bir sanatkâr olarak tanındığını; ayrıca onlarca genç muğam sanatçısı yetiştirdiğini, ortak Türk halk müziği sanatı hazinesini yeni şarkılarla zenginleştirdiğini belirtmeden geçemeyeceğim.” diye konuştu.

TÜRKSOY olarak bu yıl Ankara’da ve İstanbul’da Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov’un da katılımlarıyla Nizami’nin 880. yılına, Mikayıl Abdullayev’in 100. yılına ve Abdürrahim Bey Hakverdiyev’in 150. yılına ithafen üç büyük etkinliğe imza attıklarını, Azerbaycan çocuk edebiyatının seçkin simalarından biri olan yazar, şair, pedagog Abdulla Şaik’i doğumunun 140.  yılı ve Türk Dünyası âşık sanatının büyük üstadı Âşık Alesker’i doğumunun 200.  yılı vesilesiyle konferans düzenlediklerini kaydeden Kaseinov, ayrıca salgın süreci normale döndüğünde şartlar elverirse Ankara’da ünlü sanatçı Han Şuşinski’nin hatırasına bu yıl bir muğam konseri düzenleyeceklerini ve Bu konserin çağdaş Türkiye sanatseverlerine değerli sanatçımızı tanıtmak için bir fırsat olacağını sözlerine ekledi.

Azerbaycan muğam sanatının ulaşılmaz zirvelerinden olan ve yarattığı eserler ile Azerbaycan müzik sanatında derin izler bırakan ünlü ses sanatçısı Han Şuşinski’nin hayatı, eserleri ve sanat yolu hakkında sunumların yapıldığı konferansta ses sanatçıları Nezaket Teymurova ile Mensum İbrahimov’un solistliğini yaptığı “Garabağ” üçlüsü Han Şuşinski’nin eserlerini seslendirdiler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti