Azerbaycan’ın Ünlü Şair ve Yazarı Vagif Samedoğlu Türksoy’da Anıldı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un Türk Dünyası’nın kültür ve sanatında iz bırakmış görkemli evlatlarını anma etkinlikleri çerçevesinde Azerbaycan’ın ünlü şairi, yazarı ve dramaturgu Vagif Samedoğlu’ya ithafen anma toplantısı düzenledi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un evsahipliğinde 5 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen ve Azerbaycan ile Türkiye’deki edebiyat, kültür ve sanat camiası temsilcileriyle sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği panelde, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev, Samed Vurgun Ev Müzesi ve Vagif Samedoğlu Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nuşabe Babayeva Vekilova, Azerbaycanlı müzik bilimci Ord. Prof. Zemfira Seferova,  Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysun Demirez Güneri birer konuşma yaptı.

Açılış ve selamlama konuşmasında Semedoğlu’nun dünya edebiyatına büyük miras bıraktığını vurgulayan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Vagif Samedoğlu’nun birçok şiirine bestelenmiş şarkılar Azerbaycan’da dilden dile dolaşmaktadır. Vagif Samedoğlu oyun yazarlığı alanında da büyük başarılar elde etmiş biridir. Onun eserleri uzun yıllar tiyatro sahnelerinde gösterilmiş, özellikle televizyon için hazırlanmış tiyatro oyunları ve onun senaryosu ile çekilen filmler halk tarafından bugün de büyük bir beğeniyle izlenmektedir.“ diye konuştu.

Azerbaycanlı yazar Anar ise, çocukluktan yakın arkadaşı olan Samedoğlu‘nun Azerbaycan edebiyatına yaptığı katkıya değinerek, hayatı hakkında kısa bilgi verdi. Anar, Samedoğlu’nun vefatının ardından onun hatırasına yazdığı bir şiirini okudu.

Samedoğlu’nu sağlığında tanıma bahtiyarlığına eriştirdiğini vurgulayan Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu, sevgi dolu, sıcak bir yapıda olan şairin Sovyet döneminin zor koşullarında, aydın duruşu, aydın haysiyeti ile önemli eserlere imza attığını ve dünya edebiyatına izler bıraktığını dile getirdi.

TÜRKSOY çatısı altında ilki Azerbaycanlı ünlü şair Samed Vurgun’u anarken olmak üzere ikinci kez bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Doç. Dr. Nuşabe Babayeva Vekilova, Samedoğlu’nun Sovyet döneminde özgür ruhta şiirler yazdığını, ancak çoğunun yayınlanmadığı bu eserlerinin yer aldığı önemli kitabını 1996 yılında yayımladığını ifade etti. Nuşabe Babayeva Vekilova, Samedoğlu’nun eserlerinin Türk Dünyası edebiyatseverleri ve gençlerine ulaşması için Türk dilinin farklı lehçelerine de aktarılmasının önemine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Azerbaycanlı sanatçılar Kamran Yunis ve Hazar Süleymanlı, Vagif Samedoğlu’nun şiirlerini okudu. Etkinliğin sanatsal bölümünde opera sanatçısı Güner Erkan, piyanist Melahat İsmayılova eşliğinde Semedoğlu’nun şiirlerine yazılan şarkıları seslendirdi.

“Hazar Azerbaycan Halk Dansları Derneği” sanatçıları Ceren Coşkun ve Aydın Nazarı Azerbaycan geleneksel danslarından oluşan mini bir gösteri sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti