Ahmed Cavad doğumunun 130.yılında Ankara’da anıldı

Azerbaycan İstiklal Şairi Ahmed Cavad’ın doğumunun 130. yılı, 6 Haziran 2022 tarihinde bir dizi etkinlikte Ankara’da kutlandı. TÜRKSOY, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Etimesgut Belediyesi iş birliğindeki kutlamaların ilki sabah saatlerinde Şairin adının verildiği cadde’nin açılışı ile başladı. Etkinlikler ardından Türk Tarih Müzesi ve Parkında düzenlenen ödül töreni ve kitap tanıtım toplantısı ile devam etti. Günün son etkinliği ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda yaklaşık 150 kişilik bir sanatçı topluluğunun yer aldığı, Ankaralı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği özel bir konserle yapıldı.

-Ahmed Cavad Sokağı açıldı

Ahmed Cavad Caddesi, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in ev sahipliğinde TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’in yanı sıra çok sayıda davetlinin katılımıyla düzenlenen etkinlikle açıldı. Tören sırasında konuşan Etimesgut

Belediye Başkanı Enver Demirel, ‘’Ahmed Cavad gibi Türk milleti için önemli değerleri her zaman hatırlamalı ve yaşatmalıyız. Ahmed Cavad’ın adını verdiğimiz bu cadde ile ismini bir kez daha ölümsüzleştiriyoruz. Bu açıdan çok mutluyuz.’’ dedi. 

Sokak açılışı ardından çalışmalarıyla Ahmed Cavad’ın kültürel mirasını bugünlere taşıyan, korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına vesile olan kişilere ve çeşitli kurum ve kuruluşlara Ahmed Cavad Madalyaları takdim edildi.

Tören öncesinde konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, TÜRKSOY’un Türk kültür ve sanat mirasını gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, Ahmed Cavad’ın sadece Azerbaycan için değil tüm Türk Dünyası için önemli bir kişi olduğunu vurguladı. Konuışmasını Ahmed Cavad’ın ‘’ Men Türk evladıyam, derin aklım, zekâm var’’ dizelerini hatırlatarak tamamlayan TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, ödül alan tüm kişi ve kurumları tebrik etti.

Düzenlenen madalya töreni sonrasında Kenan Çarboğa tarafından hazırlanan Ahmed Cavad’ın şiirlerinin Türkçe çevirilerinin yer aldığı eserin tanıtımı yapıldı.

-İnciler Dök Gel Yoluna Konseri Unutulmaz Bir Konser Oldu

Ahmed Cavad’ın doğumunun 130. yılına ithafen Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankara’da düzenlenen, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu, Türk Dünyasından eşsiz sesler Azer Zeynalov, Nigar Celilova, Orhan Celilov ve Heyyam Mamedov’un yer aldığı ‘’İnciler Dök Gel Yoluna’’ isimli konser sanatseverlerin büyük beğenisini kazandı. Konserde şef olarak Azerbaycan’dan genç şef Mustafa Mehmandarov yer aldı. CSO konser salonunu dolduran sanatseverler konser sonunda sanatçıları uzun süre ayakta alkışladı. Konserin bitimi ardından alkışları ile beğenilerini ifade eden sanatseverlerin isteğine kayıtsız kalamayan sanatçılar konsere kısa bir süre daha devam etti. Konserde bazı eserler ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Bu eserlerden biri 2022 yılında bestelenen Turan Marşı oldu. Eser yoğun istek üzerine iki kez icra edildi. 2000’e yakın sanatseverin yerinde izlediği konseri TÜRKSOY-TRT Avaz iş birliği ile TRT Avaz kanalı naklen yayımlandı.

Konserin ardından düşüncelerini paylaşan Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva: ”Bu akşam unutulmaz bir konsere şahit olduk. Öncelikle sanatçılarımızı ve bu geceyi düzenleyen TÜRKSOY’u tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Bir teşekkür’de Ahmed Cavad’ın 130. yılını kutlamak için bu akşam salonu dolduran muhteşem seyircilere. Gerçekten unutulmaz bir konser oldu.” dedi.A

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti