Abay Kunanbayev 175.Yıldönümü Etkinliği

Abay Kunanbayev’in 175. doğum yılı, 10 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenen çevrim içi bir toplantı ile kutlandı. 

2020 Abay Kunanbayev Yılı kapsamında düzenlenen etkinlikte Azerbaycanlı yazar Elmar Guliyev’in Abay Kunanbayev isimli yeni eseri de okuyucularla buluşturuldu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in kararı ile ilan edilen 10 Ağustos Abay Kunanbayev Günü kapsamında Türkiye’deki ilk kutlamalar Keçiören Belediyesi (Ankara)’nde bulunan Abay Parkı’nda, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin katılımıyla düzenlendi. Sabah saatlerinde parkta bulunan Abay heykeline çelenk koyan katılımcılar, tören sırasında Abay’ın Türk Dünyası için önde gelen, ortak bir figür olduğunun altını çizdi.

Tören sonrasında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den değerli bilim insanlarının katılımıyla çevrim içi bir toplantı düzenlendi. Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu moderatörlüğünde düzenlenen etkinliğin açış konuşmasını TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov yaptı. İki bölümden oluşan etkinliğin ilk bölümünde Kazakistan Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Serjan Abdıkarimov ve Abay Kunanbayev isimli eserin yazarı Prof. Dr. Eman Guliyev konuşmalarını gerçekleştirdi.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel, Prof. Dr. Kerim Tahirov, Prof. Dr. Sadık Alahan, Prof. Dr. Asaf Zamanov ve Kenan Çarboğa Abay hakkındaki konuşmalarını katılımcılarla paylaştı. Etkinlik programına Abay’ın eserlerinden örneklerin yer aldığı çeşitli klipler de gösterildi.

Azerbaycan Milli Kütüphanesi’nden Çevrim İçi Abay Eserleri

Azerbaycan Milli Kütüphanesi 2020 Abay Kunanbayev Yılı kapsamında çevrim içi bir çalışmaya imza atarak Abay’ın eserlerini elektronik ortama taşıdı. Toplantı sırasında yapılan sunumla kullanıcıların beğenisine sunulan internet sitesine http://anl.az/el/vsb/Abay_Kunanbayev/index.htm adresinden ulaşılabilmektedir.

Abay Kunanbayev Kimdir?

Abay Kunanbayev, 10 Ağustos 1854’te Semey’de doğdu. Yeni Kazak edebiyatının temelini atan Kunanbayev, eserlerinde Kazak halkının sosyal, toplumsal ve ahlaki sorunlarına dikkati çekerek, halkı medeni gelişmenin doğru yolunu seçmeye çağırdı. Şiirlerinde insancıl aydınlatma fikirlerine yer veren Kunanbayev, “Şiir, dil ustası”, “Sevginin dili, dilsiz dil”, “Gözümün karası”, “İnce kaşlı sana selam veriyorum”, “İskender”, “Masgud”, “Azime hakkında destan” gibi şiir ve destanları yazdı. #Kunanbayev, 6 Temmuz 1904’te hayatını kaybetti. TÜRKSOY, Daimi Konsey kararı ile 2020’yi “Abay Kunanbayev Yılı” olarak ilan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti