TÜRKSOY’da, Yunus Emre’nin vefatının 700. yılına ithafen “Gel Gör Beni” sergisi düzenlendi

TÜRKSOY’da, Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yılına ithafen “Gel Gör Beni” sergisi düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin kararı doğrultusunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğinde 14 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen sergiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcısı Emir Salim Yüksel, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergide yaptığı açış konuşmasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı gibi “Yitik Kaybedildiği Yerde Bulunur” diyerek hikmet arayışımızı dillerimizden başlatılması ve hep birlikte bir dünya dili olan Türk diline sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapan  TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Türkiye’de ilan edilen ‘2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ ile bu yılın ‘UNESCO Anma ve Kutlamaları Listesine’ alınması vesilesiyle düzenlenen çeşitli etkinliklerin sadece bir anma ve kutlamadan ibaret olmaması, manevi hazinemizin genişlemesi ve ruhani aydınlanmanın hayat bulması için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum.” diye konuştu.

Yunus Emre, Mevlâna, Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan ve nice Anadolu erenlerinin Ahmet Yesevî’den aldıkları aşk ateşiyle ısındıklarını ve Yesevî’nin belirlediği istikamette, ondan aldıkları ışıkla bu coğrafyayı aydınlattıklarını dile getiren Kaseinov, “İlim, irfan ve hikmet ehli bizim Yunus, kadim Anadolu toprakları başta olmak üzere tüm Türk Dünyası’na büyük bir miras, silinmez izler bırakmıştır. Asırlardır dilden dile, gönülden gönüle aktarılan şiirleriyle gönüllerimizde taht kurmuştur. İnanıyorum ki Yunus’u anmak üzere açılacak bu özel sergi, tüm üye ülkelerimizde yaşayan kardeş halklarımız ve gönül coğrafyamızdaki soydaşlarımızın asırlardır dilden dile aktarılan şiirleriyle gönüllerimizde taht kuran Yunus Emre’nin o evrensel mesajlarını yeniden hatırlamasına ve onun felsefesi ile bütünleşmesine vesile olacaktır.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, açılışta yaptığı konuşmada, 2021 yılının Hacı Bektaş Veli’nin 750’nci vefat yılı, Ahi Evran’ın ise 650’nci doğum yılı olduğunu belirterek “Bakıldığı zaman birbiriyle kenetlenmiş büyük bir manevi zenginliğin içinde yer alıyoruz. O büyük insanların sağladığı büyük medeniyetin ve hazinenin üzerindeyiz.” dedi.
Orta Asya’nın önemli kentlerine Türkiye’den doğrudan uçuşların başladığını hatırlatan Çam, “Fiziken yaklaştığımız bu bölgelere, bu tür etkinliklerle manen yaklaşıyoruz.” diye konuştu.
Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında 81 ilde ve dünyanın 81 ülkesine 1800’ü aşan etkinlik gerçekleştirileceğini söyleyen Çam, “Bu faaliyetlerle sadece Türk Dünyası’na değil, bizi anlamak istemeyen, İslam’ı yanlış biçimde anlatmak isteyen, terörle birleştirerek tehlikeli bir imaj oluşturarak İslamofobik çalışmalar yürüten dünyaya da dinimizin, peygamberimizin, Kur’an’ın mesajlarını doğru şekilde anlatacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yunus Emre Oratoryosu Belçika’da sahne alacak
Serdar Çam, Türk Dünyası’nın sanatını, kültürünü, estetiğini ve ruha yaklaşımını da anlatmak için yapılacak etkinliklerin önemli olduğunun altını çizerek, yıl içerisinde kısa film festivalleri düzenleneceğini kaydetti.
Belçika’da düzenlenecek Sufi Haftası kapsamında Yunus Emre Oratoryosu’nun da sahne alacağını söyleyen Çam, “İlim adamları, akademisyenler ve diplomatlarımızın büyük bir azim ve gayretle ne demek istediğimizi anlatmak için fırsatlar olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.
Gençoğlu da yaptığı konuşmada, milletlerin tarihindeki bazı kişilerin varlıklarıyla o milletlerin var olduğunu söyledi.
Türk milletinin de Yunus Emre gibi birçok simayı insanlığa kazandırdığını ifade ederek “Açtıkları yollar, söyledikleri sözler hem bizi hem de insanlığı büyülemeye devam ediyor. ” şeklinde konuştu.
Yunus Emre’yi duygu, dil ve inanç açısından “nehir” olarak nitelendiren Gençoğlu, “Türk dili ve tarihi onun açtığı yolda serpilmiş ve büyümüştür. Yunus’un dile getirdiği irfan ve hikmet yüzyıllarca bizi besledi. Hakkını verebilirsek bütün insanlık alemini besleyecektir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti