24. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali

Etimesgut Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 24’üncüsü yapılan Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali büyük bir coşkuyla başladı. 

Protokol üyeleri, Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarının bayrakları, flamalarını taşıyan temsilcilerin yanı sıra, vakıf ve toplulukların başkanları, sanat toplulukları ile çok sayıda vatandaşın eşlik ettiği kortej yürüyüşüyle başlayan festivalin ilk günü Türk Beyleri Kent Meydanı’nda düzenlenen konser programı ve açılış töreni ile devam etti.

TÜRKSOY iş birliğinde düzenlenen festivalde açış konuşması yapan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, bu yıl 24’üncüsü düzenlenen festivalin Türk Dünyası’nın en büyük toyu olduğunu kaydetti. Demirel, uzun yıllardır devam ettirilen festivalin amacının Türk milletinin birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini pekiştirmek, Türk coğrafyasındaki Türk devletleri ve Türk topluluklarına ait kültür ve sanatın yaşanması, yaşatılması ve anlatılmasını sağlamak olduğunu kaydederek, Etimesgutlu vatandaşları festivale sahip çıkmaya çağırdı.

Gecede kısa bir konuşma yapan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Etimesgut Belediyesi ve TÜRKSOY arasındaki uzun yıllara dayalı iş birliğine dikkati çekti. Etimesgut Belediyesi’nin Türk Dünyası’yla ilgili her faaliyette olduğunu ve her bir köşesinde bilindiğini vurgulayan Çakıcı, düzenlenen festival ile de Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasında kültürel entegrasyona katkı sağladığını belirtti. Çakıcı bu yılki festivale Özbekistan Devlet Sanatçısı Gulsanam Mamazaitova ile renk kattıklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Çakıcı, Belediye Başkanı Enver Demirel’e, Türk Dünyası usta ressamlarının bir araya getirilmesiyle Teşkilat tarafından geleneksel olarak düzenlenen TÜRKSOY Ressamlar Buluşması çerçevesinde yapılan bir resim tablosunu hediye etti. 

Festivalin ilk gününde Türk Beyleri Kent Meydanı’nı dolduran sanatseverler sahne alan farklı sanat topluluklarının seslendirdiği eserler ile coşkulu anlar yaşadı. TÜRKSOY’un katkılarıyla festivale katılan ünlü Özbek ses sanatçısı Gulsanam Mamazaitova sanatseverlerin beğenisini kazandı.

Festivalde, 10 gün boyunca Türk kültürü, sanatı, folkloru, seyirlik oyunları ile geleneksel kıyafetleri sergilenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdiristanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |travesti | ankara travesti|ankara travestileri |ankara travestiankara travesti